Koronavírus a marketing

Širiaci sa koronavirus (COVID19) je v súčastnosti v popredí mysle takmer každého z nás. Momentálne žijeme uprostred stále expandujúcej sa pandémie a či chceme alebo nie, týka sa nás to, bez ohľadu na to či sa izolujeme, alebo nie. Týmto nechcem nikoho nejakým spôsobom vystrašiť, len zakladáme tento článok na reálných faktoch. Nielenže vo vysokej miere ovplyvňuje globálnu ekonomiku a náš každodenný život, ale pozrieme sa na to ako vplýva koronavírus na marketing.

Podporte tento článok zdieľaním

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Tradičné marketingové formy sú zasiahnuté

Nariadenia a obmedzenia vlády sú jednoznačné, zavreté prevádzky, školy, zábavné podniky, akvaparky atď. Taktiež obmedzenia v medzinárodnej osobnej doprave. Sme povinní v rámci našej bezpečnosti zostať vo vnútri a obmedziť všetky zbytočné výdavky, pravdepodobne to povedie k výraznému zníženiu výdavkov na domáce reklamy, pričom sa značky a spoločnosti rozhodnú zamerať na online digitálne reklamy. 

Ovplyvnilo to aj televízne vysielanie, mnohé podniky znižujú svoje výdavky na televízne reklamy ako preventívne opatrenie. Na vrchole skutočnosti je, že veľké športové podujatia a turnaje už boli zrušené a sponzorske zmluvy boli znížené, čo malo za následok taktiež pokles trhu s televíznymi reklamami. 

Na druhú stranu televízia má tendenciu vidieť prudký nárast v období nepriaznivého počasia alebo v iných obdobiach, keď je väčšia pravdepodobnosť, že ľudia zostanú doma, a preto niektorí vedúci pracovníci televízie predpovedajú obrovské zvýšenie výdavkov na reklamu, pretože spotrebitelia sú nútení zostať doma.


Online marketing bude na vzostupe

Predpokladáme, že v najbližších mesiacoch dôjde k obrovskému nárastu výdavkov na digitálnu reklamu, pretože spotrebitelia budú pochopiteľné tráviť viac času online, najmä keď sa rozhodnú nakupovať online aby nemuseli opustiť dom. 

Tieto predpoklady sú podporené výskumom siete Dentsu Aegis, ktorý zistili, že z prieskumu 155 klientov a vedúcich klientov, 14% uviedlo, že presúva rozpočet na online z offline médií. Okrem toho, keďže ľudia cestujú menej a pracujú z domu viac, očakávame tiež nárast mobilných a sociálnych príležitostí. 

Výskum podľa Global Web Index zistil, že sme svedkami obrovského nárastu počtu ľudí kontrolujúcich sociálne médiá vo všetkých vekových demografických skupinách; 27% medzi mladistvími, 30% medzi dospelími a 15% medzi dôchodcami. Môže to byť v neposlednom rade preto, že ľudia sú bez ostražitosti svojho manažéra a sú schopní pravidelne kontrolovať svoje telefóny, ale tiež preto, že 4 z 10 z nás kontroluje správy častejšie!


Výdavky na sociálne médiá sa budú zvyšovať

V dôsledku zvýšeného využívania sociálnych médií je pravdepodobné, že výdavky na sociálnych platformách sa zvýšia. 

S väčším počtom ľudí na telefónoch, ktorí hľadajú pútavý obsah, ktorý im zabráni v práci, keď sa snažia vyrovnať s emocionálnou záťažou izolácie, sa sociálne médiá stanú každodennou rutinou, ktorú ľudia potrebujú udržiavať uzemnenú, dať im zmysel pre komunitu a pravidelné aktualizácie globálnych kríz. 

Preto sa predpokladá, že výdavky na sociálne médiá vzrastú v dôsledku koronavírusu o 22,2%, pretože značky vedené spotrebiteľmi využívajú silu sociálnych médií na zapojenie ich publika. Už bol zaznamenaný obrovský skok v angažovanosti marketingu ovplyvňujúcich pracovníkov. 

Nedávna štúdia zistila 76% nárast denných akumulovaných hodnotení „Páči sa“ na príspevkoch na Instagrame s hashtagom #ad (reklama) za posledné dva týždne.


Aký obsah potrebujú ľudia uprostred koronavírusu?

Ako tvorcovia contentu, poskytovatelia alebo sprostredkovatelia obsahu máme jedinečnú zodpovednosť byť si vedomí obsahu, ktorý v súčasnosti zverejňujeme. Spotrebitelia potrebujú podporu od značiek, ktoré majú radi, a sociálne médiá sú skvelým nástrojom na dosiahnutie tohto cieľa.

Ľudia sa obracajú na svoje najdôveryhodnejšie značky, aby boli na čele a dodávali obsah, ktorý ukazuje skutočnú pozornosť spotrebiteľa. V čase, keď štúdie nemusia byť prístupné na produkciu značkového obsahu, by značky mali zvážiť spoluprácu s preverenou sieťou tvorcov obsahu, aby sa zabezpečilo, že vaša značka sa kreatívne preloží na vašu cieľovú skupinu dôveryhodným partnerom.

Obsah zameraný na duševné zdravie a udržiavanie zdravia bude v súčasnosti pre spotrebiteľov samozrejme zaujímavý. Rovnako dôležitý je obsah, ktorý nás drží zaneprázdnenými, optimistickými, keď kolektívne prechádzame týmto temným obdobím.

Ak máte pochybnosti o tom, kam smeruje váš marketingový rozpočet, alebo chcete diskutovať o tom, ako môže koronavírus ovplyvniť vašu marketingovú stratégiu, potom sa s nami spojte. Radi by sme vás vypočuli.

Situácia ktorá sa týka každého z nás a zabezpečenia rôznych odvetí marketingu vo chvíľach globálnej pandémie. Náš redakčný tím pre vás zhromaždil informácie ktoré sú užitočné nie len pre naších klientov, ale všetkých ľudí ktorí sa k tomuto článku nejakým spôsobom dostanú.


Zasielkové spoločnosti a ich riešenia

Sofistikovaná situácia ktorá aktuálne ovplyvňuje a obmedzuje naše životy si vyžaduje nevyhnutné opatrenia z každého aspektu. Preto sa najväčšie zásielkové spoločnosti rozhodli bezpodmienečne konať v prospech zdravia najmä zákazníkov a nevýlučne aj ich zamestnancov. Operácie individuálnych spoločností vyzývajú všetkých k zodpovednému správaniu sa a zvýšenej empatii pri doručovaní balíkov.  Spoločnosti ako sú UPS, DHL, GLS atď. pokračujú vo svojich primárnych službách, aby nám bolo umožnené aj v tomto kritickom období obdržať balík za ktorý si zaplatíme.  

– Zákazníkom je odporúčané za objednaný tovar zaplatiť vopred, v prípade dobierky využiť platbu kartou. Z toho dôvodu aby sa eliminoval nevyhnutný osobný kontakt kuriéra s príjemcom. Taktiež to zrýchľuje proces doručovania balíkov!

– Nebuďte pohodlní a príďte si vyzdvihnúť objednaný tovar k vozidlu kuriéra. Príjemca by mal zároveň pri preberaní rovnako ako kuriér používať ochranné pomôcky (rúško, rukavice…)
 

– Pokiaľ sa nachádzate v nútenej karanténe je dôležité informovať o tejto skutočnosti kuriéra vopred ešte pred samotným doručením balíka! Od e-shopov je žiadané aby túto dôležitú informáciu pre príjemcov v karanténe, mali zverejnenú vo forme oznamu nachádzajúceho sa pri nákupných košíkoch.

– Z prepravy budú vylúčené také balíky, ktoré sú adresované do zatvorených prevádzok, škôl, predajní atď. Tieto balíky budú vrátené späť k odosielateľovi. Prosím dbajte na tieto podmienky, pretože vzhľadom na náročnosť danej situácie výrazne komplikujete doručovanie iných balíkov!


Dbajte a rešpektujte 

Spoločnosti vnímajú aktuálnu náročnú situáciu, neustále ju vyhodnocujú a pristupujú k potrebným opatreniam. Napriek ich enormnej snahe o zachovanie roky udržiavaných kvalitatívnych štandardov, však z uvedených dôvodov môže dôjsť k omeškaniu niektorých balíkov. Takže naozaj Vás prosíme, dbajte vo veľkej miere na požiadavky týchto spoločností, dodržujte všetky spomenuté stanovené podmienky a umývajte si ruky! Sme v tom spolu.
 
 

Zdroje z ktorých sme čerpali:

Rozšírte si obzory